Start Ciekawe artykuły Choroby psów Antykoncepcja u suk i kotek
Antykoncepcja u suk i kotek

czyli jak bezpiecznie ograniczać płodność naszych podopiecznych

U psów i kotów antykoncepcja jest ważnym czynnikiem kontroli urodzeń, co jest szczególnie ważne dla właścicieli, którzy nie planują zwiększenia liczby domowników, co często wiąże się też z brakiem warunków. W Klinice Weterynaryjnej THERIOS dostępne są wszelkie dopuszczone metody, niemniej bardzo dokładnie staramy się nakreślić wszystkie wady i zalety poszczególnych metod.
Dlaczego zalecamy kastrację u suk?
 
Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu narządów płciowych, tj. macicy wraz z jajnikami. Zabieg ten jest najbardziej skutecznym postępowaniem antykoncepcyjnym, ponieważ polega na usunięciu narządów odpowiedzialnych za zajście w ciążę. Przy okazji unika się ewentualnych chorób macicy czy jajników. Jest to również zabieg, który, wykonany najpóźniej po pierwszej cieczce, zapobiega nowotworom gruczołów sutkowych. Efektem ubocznym kastracji u dużych ras może być nietrzymanie moczu, które jako typowe powikłanie zabiegu występuje bardzo rzadko.
 
Wczesna sterylizacja suk (przed pierwszą cieczką lub pomiędzy pierwszą i drugą cieczką) zapobiega powstawaniu nowotworów gruczołu sutkowego u suk!
 
Kiedy można wykastrować sukę?
 
Zabieg można wykonać prawie w każdym wieku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej przed lub po pierwszej cieczce. Na podstawie doniesień światowych i własnych obserwacji, zalecamy wykonanie zabiegu powyżej 4-5 miesiąca życia i nie później niż przed drugą cieczką. Późniejsza sterylizacja nie ma już działania profilaktycznego przeciwko nowotworom gruczołu sutkowego.

Ważny jest jeszcze moment, w którym wykonujemy zabieg. Najlepszym momentem jest okres spokoju płciowego, czyli 1 miesiąc przed cieczką lub 3 miesiące po jej zakończeniu. Chodzi o to, aby zabieg nie spowodował wyrzutu prolaktyny i nie wywołał laktacji. W takiej sytuacji, mimo sterylizacji, u suki może pojawiać się laktomania. U suk występuje jeszcze jeden "bezpieczny" moment sterylizacji. Otóż do 14 dnia po zakończeniu cieczki progesteron jest prolaktynoniezależny i w związku z tym 10-14 dnia po zakończeniu cieczki można wykonać sterylizację bez żadnych negatywnych dla zdrowia suki konsekwencji, nawet, jeżeli w czasie cieczki doszło do kontaktu z psem.

Więcej na temat cyklu płciowego u suk przeczytać można TUTAJ
 
Czy kastrować kotki?

Zdecydowanie tak. Można kastrować kotkę w niemalże każdym momencie, ponieważ u kotek jest inny przebieg cyklu jajnikowego. Kastracja kotki jest najbezpieczniejszą formą antykoncepcji i przy profesjonalnie wykonanym zabiegu kotka prawie nie zauważa operacji, a rana jest na tyle mała, że jeżeli przez pierwsze dni jest dopilnowana, w 3 - 4 dniu jest niemalże zagojona. W zasadzie efekty uboczne zabiegów nie są obserwowane.

Czy kastrować psy samce?

Psy pozbawione gonad, w większości przypadków nie wykazują popędu płciowego, nie mają problemów z rozrostem prostaty oraz nie chorują na nowotwory jąder. Wadą kastracji psów jest tendencja do tycia i u nich trzeba uważać z dietą.

Czy kastrować kocury?

Zdecydowanie tak, ponieważ płodne samce mają tendencję do znaczenia terenu, co wiąże się z intensywnym zapachem moczu w jego obecności. Gorszym jednak "zwyczajem" kocurów są nieustanne "walki uliczne", które niejednokrotnie prowadzą do ciężkich uszkodzeń ciała.

Czy warto stosować antykoncepcję hormonalną u suk?

To zależy z jakiego punktu widzenia. Z punktu widzenia właściciela, który chwilowo nie chce zabiegu chirurgicznego i jest świadomy możliwych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej (ropomacicze, nowotwory gruczołu sutkowego, czy przełamanie blokady i ciąża), może to być wygodna alternatywa kastracji chirurgicznej. Jednak warunkiem względnego bezpieczeństwa jest stosowanie leków nowej generacji i restrykcyjne przestrzeganie terminów wyznaczonych przez lekarza weterynarii.
 
Jakie hormony są w naszym kraju dopuszczone do stosowania:
  • Proligestone (Covinan, Delvosterone) jest progestagenem o najmniejszym zagrożeniu działań ubocznych. Dopuszczony jest do stosowania u suk i kotek. Bezpieczeństwo zależy od momentu podania. Najbezpieczniej podawać lek w okresie spokoju płciowego (anoestrus), czyli 2,5 - 3 miesiące po cieczce lub 1 miesiąc przed cieczką, potem powtarza się go po 3 i 4 miesiącach, a następnie stosuje się go co 5 miesięcy. Jeżeli suka zaczęła już pierwsze objawy cieczki, można jeszcze spróbować wprowadzić program restrykcyjny.
  • Octan medroksyprogesteronu (Depo-Promone, Promon-Vet i inne). Ze względu na duże ryzyko powikłań w KW Therios nie jest stosowany w formie iniekcyjnej (długodziałającej). Postać doustną (tabletki) można stosować u kotek. Zalecamy podawanie leku 1 raz w tygodniu. Przy rozpoczęciu podawania w trakcie rui, podawać przez kilka dni codziennie.
  • Megestrol (Pill-kan) ze względu na dużą liczbę powikłań nie jest zalecany przez KW Therios.
Więcej informacji na ten temat można znaleść w artykułach:
Cykl jajnikowy u suk
Nowotwory gruczołu mlekowego
Ropomacicze
Wyznaczanie okresu płodnego u suk


Autor: dr n. wet. Jacek Ingarden (2007-12-05)

 

Nowotwór gruczołu sutkowego.

Kastracja u 14-letniego psa z nowotworem jądra.

Matylda z dziećmi.

Ropomacicze u 5-letniej suki powstałe na skutek nierozsądnie stosowanej antykoncepcji hormonalnej.