Bruceloza psów
Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.
 
 
 psów Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami. Objawy: Bruceloza może nie wywoływać żadnych objawów, jednak bezobjawowi nosiciele przez wiele miesięcy mogą rozsiewać zarazki i zakażać inne zwierzęta. U samców Brucella canis powoduje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, a nawet zanik jąder. W nasieniu stwierdza się do 80-90% wadliwych plemników, a czasem może dojść do całkowitego braku plemników (aspermia). Testy w kierunku Brucella canis powinno się wykonywać u każdego psa-samca z niepłodnością, przewlekłym zapaleniem skóry moszny i zapaleniem jąder. U suk objawem brucelozy tak jak u samców może być niepłodność, a także ronienia w III trymestrze ciąży, czy rzadziej resorpcje na początku ciąży. Po poronieniu stwierdza się długotrwały wyciek z dróg rodnych (1-6 tygodni). UWAGA!!! Brucelozę należy podejrzewać u każdej suki, która roni 1-2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. Z innych możliwych objawów wymienić należy gorączkę, zapalenie wielostawowe, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie dysków międzykręgowych, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Rozpoznanie: Podejrzewać brucelozę należy przy niepłodności, zapaleniu jąder i najądrzy, zapaleniu skóry moszny, ronieniach oraz innych niespecyficznych objawach (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne (dostępne w specjalistycznych placówkach weterynaryjnych zajmujących się rozrodem psów) oraz bakteriologiczne (trudno dostępne, trudna izolacja mikroorganizmów). Postępowanie: Należy pamiętać, że leczenie brucelozy jest długotrwałe i nie daje pewnego wyleczenia - często zdarzają się nawroty po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu stosuje się antybiotyki (np. minocyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + gentamycyna), a psy chore i nosicieli należy wyeliminować z hodowli (sterylizacje, kastracje). Trzeba pamiętać, że bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla ludzi. Profilaktyka: W celu zabezpieczenia się przed wystąpieniem brucelozy u naszych psów warto jest wykonywać badania kontrolne u każdego reproduktora 1-2 razy w roku oraz u suk hodowlanych przed każdym kryciem. Koszt badania - ok. 60 PLN. Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2004-05-24)	© Maja i Jacek Ingarden Klinika Weterynaryjna THERIOS s.c. 32-400 Myślenice, ul. Jagiellońska 5 tel. 0 12 274 41 30 tel. 0 12 274 41 69 tel. kom. 0 695 937 228 fax: 0 12 274 41 68 e-mail: 
 <script language='JavaScript' type='text/javascript'>
 <!--
 var prefix = 'mailto:';
 var suffix = '';
 var attribs = '';
 var path = 'hr' + 'ef' + '=';
 var addy93413 = 'therios' + '@';
 addy93413 = addy93413 + 'therios' + '.' + 'eu';
 document.write( '<a ' + path + '\'' + prefix + addy93413 + suffix + '\'' + attribs + '>' );
 document.write( addy93413 );
 document.write( '<\/a>' );
 //-->
 </script><script language='JavaScript' type='text/javascript'>
 <!--
 document.write( '<span style=\'display: none;\'>' );
 //-->
 </script>Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 <script language='JavaScript' type='text/javascript'>
 <!--
 document.write( '</' );
 document.write( 'span>' );
 //-->
 </script> http://www.therios.eu © 2008 Klinika Weterynaryjna THERIOS s.c.® | Wszelkie prawa zastrzeżone. Bruceloza jest chorobą przenoszoną w czasie krycia - źródłem choroby może być zarówno chory reproduktor jak i suka.

Objawy:

Bruceloza może nie wywoływać żadnych objawów, jednak bezobjawowi nosiciele przez wiele miesięcy mogą rozsiewać zarazki i zakażać inne zwierzęta.

U samców Brucella canis powoduje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, a nawet zanik jąder. W nasieniu stwierdza się do 80-90% wadliwych plemników, a czasem może dojść do całkowitego braku plemników (aspermia).

Testy w kierunku Brucella canis powinno się wykonywać u każdego psa-samca z niepłodnością, przewlekłym zapaleniem skóry moszny i zapaleniem jąder.

U suk objawem brucelozy tak jak u samców może być niepłodność, a także ronienia w III trymestrze ciąży, czy rzadziej resorpcje na początku ciąży. Po poronieniu stwierdza się długotrwały wyciek z dróg rodnych (1-6 tygodni).

UWAGA !!! Brucelozę należy podejrzewać u każdej suki, która roni 1-2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.

Z innych możliwych objawów wymienić należy gorączkę, zapalenie wielostawowe, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie dysków międzykręgowych, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Rozpoznanie:

Podejrzewać brucelozę należy przy niepłodności, zapaleniu jąder i najądrzy, zapaleniu skóry moszny, ronieniach oraz innych niespecyficznych objawach (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne (dostępne w specjalistycznych placówkach weterynaryjnych zajmujących się rozrodem psów) oraz bakteriologiczne (trudno dostępne, trudna izolacja mikroorganizmów).

Postępowanie:

Należy pamiętać, że leczenie brucelozy jest długotrwałe i nie daje pewnego wyleczenia - często zdarzają się nawroty po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu stosuje się antybiotyki (np. minocyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + dihydrostreptomycyna, doksycyklina + gentamycyna), a psy chore i nosicieli należy wyeliminować z hodowli (sterylizacje, kastracje). Trzeba pamiętać, że bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla ludzi.

Profilaktyka:

W celu zabezpieczenia się przed wystąpieniem brucelozy u naszych psów warto jest wykonywać badania kontrolne u każdego reproduktora 1-2 razy w roku oraz u suk hodowlanych przed każdym kryciem. Koszt badania - ok. 60 PLN.

Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2004-05-24)

Żródło :  Therios - Przychodnia Weterynaryjna - www.therios.eu