Start Ciekawe artykuły Choroby psów Choroba Aujeszky'ego u psów i kotów
Choroba Aujeszky'ego u psów i kotów

 

Choroba Aujeszky'ego jest wywoływana przez herpeswirusa. Ze względu na występowanie objawów podobnych do wścieklizny nazywana jest wścieklizną rzekomą. Jest to choroba występująca głównie u trzody chlewnej, ale zakażeniu ulec mogą również psy i koty.

Głównym rezerwuarem wirusa choroby Aujeszky są świnie, u których mogą rozwinąć się charakterystyczne objawy, ale wiele z nich jest zakażonych podklinicznie (bezobjawowo). Psy i koty zakażają się przez zjedzenie surowego mięsa chorych świń. Możliwe jest także zakażenie przez pogryzienie chorej świni przez psa lub psa przez chorą świnię.

Objawy:

Objawy kliniczne pojawiają się nagle i szybko postępują. Na początku zwierzę staje się apatyczne, a czasami agresywne. Pojawiają się objawy nerwowe (zaburzenia świadomości, drgawki, objawy dysfunkcji nerwów czaszkowych). Mogą wystąpić wymioty lub biegunka. Typowym objawem jest ślinotok i silny świąd w okolicy głowy, prowadzący często do samouszkodzeń. Zakażone zwierzęta giną najczęściej w ciągu 2-3 dni.

Rozpoznanie:

Rozpoznanie choroby dla lekarza weterynarii pierwszego kontaktu jest trudne i opiera się na wywiadzie (zjedzenie surowego mięsa wieprzowego pochodzącego z terenu, na którym występuje choroba Aujeszky'ego) oraz badaniu klinicznym. Ostateczne potwierdzenie choroby stawia się dopiero na podstawie specjalistycznych badań laboratoryjnych (badania immunohistochemiczne i hodowla wirusa). Choroba Ayjeszky'ego jest nieuleczalna! Aby ustrzec przed nią swojego psa lub kota należy uniemożliwić im kontakt z zainfekowanymi świniami oraz wykluczyć z diety surową wieprzowinę!


Autor: lek. wet. Maja Ingarden (2009-01-09)

Żródło :  Therios - Przychodnia Weterynaryjna - www.therios.eu